St. Oswald's

C of E Primary Academy

01274 573396

office@stoswalds.bradford.sch.uk

St Oswald's CofE Primary Academy, Cross Lane, Bradford, West Yorkshire BD7 3JT

Staff

Classes 2021/ 22

Senior Leadership Team

Miss G Wilson                       Headteacher  

Mrs C Hegney                      Deputy Headteacher  /  DSL / Assessment lead

Miss L Preston                      Assistant Headteacher/ Curriculum Lead / Phase 3 Leader

Mr S Wiseman                      Assistant Headteacher  / Phase 2 Leader/ Pupil Premium

 

 

Safeguarding Team

Mrs C Hegney            Designated Safeguarding Lead/ Designated Teacher for Looked After/ Previously Looked After Children

Mr N Johnson            Deputy Designated Safeguarding Lead / Attendance lead

 

Miss G Wilson 

Miss L Preston 

Mr S Wiseman

Mrs Z Choudhry

Mr M Kalas

Mrs J Pollard (EYFS)

Mrs N Daxner (EYFS)

 

SENDCo

Mrs N Carroll

 

 Classes

2 year old provision             Saplings - Mrs N Daxner

Nursery                                 Elm  - Mrs N Carroll (SENDCo)

Reception 1                           Oak - Miss A Fowler

Reception 2                          Ash - Mrs J Pollard (EYFS leader/ Phonics and Early Reading)

Year 1                                     Birch - Mrs L Jagger (Early maths) / Mrs S Zeeshan (Y1 Phonics)

Year 1                                     Pine - Miss J Littlewood (SIAMS lead/ music)

Year 2                                     Redwood - Mrs D Worsnop (Humanities)

Year 2                                     Maple - Mrs C Kingdom (Science)

Year 3                                     Beech  -Mrs K Parveen (Art/ DT)

Year 3                                     Sycamore - Mrs K Leek(Humanities)

Year 4                                     Olive - Ms S Malik (RE)

Year 4                                     Poplar - Ms A Gardee

Year 5                                     Willow - Miss N Beck (Humanities)

Year 5                                     Rosewood - Miss J Meakin (English)

Year 6                                     Rowan - Mr  M Wasim (Maths and Computing)

Year 6                                     Cherry -Miss L Preston (Curriculum/ Science/ PE/ MFL)

 

 

 Classroom support team

Year 6 Rowan -               Mrs S Smith

Year 6 Cherry   -             Mrs S Stanton;

Year 5 Rosewood  -       Miss S Aslam/ Miss T Armstrong

Year 5 Willow            -    Mrs K Bansall/ Mrs J Gledhill

Year 4 Poplar -               Miss Y Robertshaw 

Year 4 Olive   -                Miss Y Robertshaw 

Year 3 Sycamore -        Mrs C Pearson/  Miss J Roberts 

Year 3 Beech -               Mrs C Pearson/  Miss J Roberts /Mrs B Crowley; 

Year 2 Maple -              Miss G Whiteley;

Year 2 Rosewood -      

Year 1 Pine       -            Mrs Z Bibi

Year 1 Birch   -              Mrs G Sykes 

Early Years Team        

 Mrs N Daxner ;  Mrs F Bi;  Ms A Hill;  Mrs S Drake ,  Miss A Rauf, Ms A Khan,  Mrs L Malik, Miss H Sharpe; 

 

HLTA Team 

           
Mrs J Barker (Reading/ MFL)

Miss A Binns (PE/ First Aid)

             

 Administration Team:

Mrs H Jacklin - Business manager

Mrs H Crabtree - Administrator

Miss R Malik -  Senior Clerical and Admissions Officer  

Mrs Elaine Gledhill - Receptionist

 

 

Mr M Khan - Site Manager